Stanislav Skřička: OpRAWme se

22. června 2018 v 16:21 |  books
Ahoj,

opět tu mám po nějaké době recenzi na knihu z megaknihy.cz a tentokrát to je kniha trošku jiného žánru než obvykle čtu. Jedná se o knihu OpRAWme se, jejímž autorem je Stanislav Skřička a která pojednává o zdravé výživě a celkově o zdravém životním stylu.V té době, kdy jsem knihu četla (je to už delší doba) jsem se o zdravou stravu hodně zajímala, proto mě kniha hned oslovila. Rozhodně jsem si rozšířila obzor mých znalostí na toto téma, ikdyž některé věci mi přišly už dost přehnané a nedokázala jsem si představit, že bych takhle normálně fungovala.

V knize je soustu zajímavých moc informací a to nejen o zdravém stravování, ale i o celkově zdravém životním stylu. Já sama nejsem vegan ani vegetarián. Maso jsem nikdy moc nejedla, ale vyřadit ho z jídelníčku úplně v nejbližší době určitě nehodlám. Přesto jsem v knize našla spoustu věcí, které mě velmi zaujaly a ráda bych se s pár z nich s váma podělila.

První z věcí, která mě překvapila byla ta, že himalajská sůl je naprosto stejně škodlivá jako normální sůl - má stejnou hodnotu NaCl. Liší se prý pouze cenou - himalajská sůl je cca 4x dražší. Autor proto doporučuje sůl nahrazovat spíše solícími směsy, které se dají koupit v lékárnách.

Přiznám se, že občas mívám problém se správným pitným režimem. První sklenici čisté vody bychom si měli dopřát hned po probuzení. Hodně lidí říká, že nejlepší je si do vody ještě vymačkat citron. V knize toto tvrzení vyvracejí - citron je totiž se svými enzymy a minerály potravina a tím pádem spouští klasický proces trávení. Během dne bychom měli pít vodu před každým jídlem, aby naše tělo mělo dost materiálu pro výrobu slin, které jsou nutné pro kvalitní trávení. Správný pitný režim se prý pozná podle barvy moči, která by měla být čirá a bezbarvá.

Mimojiné se v knize taky dozvíte jaké chyby nejčastěji děláme při hubnutí, jak na klidný spánek, nebo proč je pro nás těžké vyřadit z jídelníčku pečivo a mléčné výrobky. O knize je pro mě trošku težší psát, protože obsahuje opravdu velké množství informací, a kdo se o raw stravu a celkově o to, jak žít zdravě(ji) zajímá, určitě zde najde odpověď na spoustu otázek.

Na konci knihy pak ještě můžete najít i různé jídelníčky (například pro vitariány), recepty a také zkušenosti klientů. Osobně neplánuji žádný z jídelníčků zkusit, protože vím, že bych u něj dlouho nevydržela a když bych pak začala jíst opět to, na co jsem zvyklá, mému tělu by to spíše uškodilo. Jediné co mě láká, je zkusit jíst třeba týden jenom raw stravu.

-Máte zkušenosti z RAW stravou?
-Je z vás někdo vegan nebo vegetarián? Pokud ano, jak těžké pro vás bylo si ze začátku zvykat na nový způsob stravy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama